Foteliki rowerowe do przewożenia dzieci. Jakie wybrać?

źródło: hamax

Foteliki rowerowe to dla rowerzystów, rodziców bardzo ważne akcesorium. Jeżeli chcesz czynnie uprawiać sport i jednocześnie zaszczepiać dziecku bakcyla rowerowego to zastosowanie fotelika rowerowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dla jakiego dziecka fotelik rowerowy?

Zacznijmy od określenia dla jakiego dziecka można zastosować fotelik. Nie ma na to specjalnych przepisów prawa ale są pewne dobre praktyki, które mówią, że dziecko może korzystać z fotelika w momencie gdy już samo będzie (STABILNIE) siedzieć. Słowo stabilnie jest tutaj niezwykle ważne bo nie wystarczy tylko żeby dziecko siedziało. W praktyce więc oznacza, że niektóre dzieci są gotowe do jazdy w foteliku w wieku 8 miesięcy a jeszcze inne w wieku 12 miesięcy. Tutaj każdy rodzic musi zaobserwować i zadecydować czy to już jest TEN moment.

Nie ma górnej granicy wieku, do którego dziecko może jeździć w foteliku. Określa to przede wszystkim waga dziecka i przeważnie jest to limit 21-23 kilogramów (nie dotyczy to przednich fotelików). Ważne jest jednak żeby w odpowiednim momencie również nauczyć dziecko jeździć na swoim rowerku.

Gdzie kupić fotelik na rower?

Dobranie fotelika to nie zawsze jest prosta sprawa. Żeby wybrać odpowiedni rodzaj najlepiej udać się do najbliższego sklepu rowerowego i poprosić o pomoc obsługę.

W naszych sklepach w Poznaniu i Bydgoszczy bez problemu doradzimy i dopasujemy fotelik do Twojego roweru. Jeżeli więc planujesz wpisać w popularną wyszukiwarkę “fotelik rowerowy Poznań” lub “fotelik rowerowy Bydgoszcz” to dobrze trafiłeś ?.

W ofercie sklepu posiadamy foteliki rowerowe norweskiej firmy Hamax (lidera w produkcji fotelików) oraz włoskiego OK Baby. Jeden i drugi producent jest wart polecenia i mieści się w stwierdzeniu, że łączy w sobie dobrą jakość w dobrej cenie.

Ważne przy próbie dobrania fotelika jest posiadanie przy sobie roweru. Jeżeli nie masz go przy sobie to ważne jest abyś miał choćby jego zdjęcie. To zdecydowanie pomoże w dokonaniu wyboru.

 Jakie są rodzaje fotelików na rower?

Foteliki rowerowe dzielimy na te:

foteliki rowerowe mocowane z tyłu
Mocowane z tyłu roweru
foteliki rowerowe mocowane z przodu
Mocowane z przodu roweru

Foteliki rowerowe mocowane z przodu roweru umożliwiają obserwowanie przez dziecko tego co jest przed nami. To jest zdecydowany plus tego rozwiązania. Są natomiast również minusy. Pierwszym z nich jest fakt, że przeważnie nie pozwalają one na odchylanie oparcia gdy dziecko zaśnie podczas jazdy. Kolejnym minusem jest fakt, że foteliki te nie pasują do wszystkich rowerów. Tolerowane są one głównie przez rowery miejskie lub takie, na których pozycja kierującego jest bardzo wyprostowana. Bardzo ważne jest to żeby fotelik z dzieckiem nie przeszkadzał i nie zasłaniał drogi kierującemu. Przykładowo takiego fotelika nie zamontujemy na rowerze górskim (ewentualnie zamontujemy ale nie będzie się dało na tym jechać ?) bo fotelik będzie nam zasłaniał wszystko co jest przed nami.

Często również zdarza się tak, że konstrukcja ramy lub mostka (bo czasem tam są one mocowane) nie pozwala zamontować takiego fotelika na danym rowerze. Wybierając więc taki fotelik powinniśmy się skonsultować ze sprzedawcą. 

Kolejną „wadą” takich fotelików jest fakt, że nie nadają się one do przewożenia większych dzieciaków. Mają one przeważnie limit 15 kg.

Foteliki mocowane z tyłu roweru dzielą się na dwie kolejne grupy:

Jak to w życiu bywa nie wszystkie rowery akceptują jedne bądź drugie rozwiązanie więc znów musimy dokonać wyboru. Do fotelika mocowanego na bagażniku musimy mieć bagażnik w rowerze. Ten mają przeważnie rowery trekkingowe, rowery miejskie.

Montaż fotelika na bagażniku to nie jest wielka filozofia. Wystarczy przykręcić fotelik, zabezpieczyć i można z niego korzystać.

Foteliki rowerowe na bagażnik mają jednak pewne wady. To czy tych wad będzie mniej zależy od wersji, którą wybierzesz.

Foteliki z adapterem na bagażnik mogą być amortyzowane lub nieamortyzowane.

To właśnie foteliki mocowane do ramy są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Pasują one do większości rowerów z tradycyjnymi ramami. Dodatkowo foteliki te są w zasadzie zawsze amortyzowane.

To ich konstrukcja (ze specjalnym stelażem) powoduje, że bez względu na to w jakim terenie jedziemy dziecko nie odczuwa negatywnych skutków związanych z nierównościami terenu i delikatnie buja się na dołączonym do fotelika stelażu. Rower do którego mocowany jest taki fotelik nie powinien być wyposażony w bagażnik jednocześnie nie powinien to być rower z podwójną amortyzacją.

Dzieciaki jeżdżące w foteliku z mocowaniem do ramy będą zdecydowanie bardziej zadowolone z takiego rozwiązania.

To co jest bardzo ważne w fotelikach (a mają to te bardziej zaawansowane) to to, że mają opcję pochylania siedziska. To również znacznie poprawia komfort a jest szczególnie ważne gdy dziecko uśnie (a to, że po jakimś czasie jazdy uśnie to jest pewne ?).

O czym jeszcze warto pamiętać przewożąc dziecko w foteliku rowerowym?

Absolutnie najważniejsza rzecz na rowerze to kask. Zarówno kierujący/kierująca jak i dziecko powinno mieć założony kask. Ważne jest również odpowiednie zapięcie dziecka w samym foteliku ale również zabezpieczenie stóp specjalnymi paskami, które uniemożliwiają wkręcenie się nogi dziecka w koło roweru. I na koniec warto również zapamiętać żeby kierujący rowerem nie miał plecaka, gdyż może on przeszkadzać dziecku w podróży.