Najczęściej popełniane błędy przez rowerzystów

Serwis rowerowy. Co to takiego? Do czego w zasadzie jest ta instytucja potrzebna?

W poniższym artykule wyjaśnimy co to jest i dlaczego warto korzystać z serwisu rowerowego. Wskażemy również główne grzechy rowerzystów. Grzechy, które powodują, że serwis rowerowy nie jest tak tani jak mógłby być gdyby zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas użytkowania rowerów.

klocki artykuł
Jeden z wielu grzechów rowerzystów

Na wstępie pokażemy również, że serwis rowerowy nie jest dla każdego. A dlaczego? A to dlatego, że świat rowerowy dzieli się na trzy grupy. No może cztery ?.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PRZEZ ROWERZYSTÓW 2

Pamiętaj. Nieważne jest jednak do jakiej z tych grup należysz. Czy umiesz sobie zrobić przegląd roweru, czy nie umiesz? Czy miałbyś problem z wymianą dętki lub wyregulowaniem przerzutki? W naszym serwisie rowerowym w Poznaniu i serwisie rowerowym w Bydgoszczy jesteś zawsze mile widziany. Możesz być pewien, że nasi mechanicy spod szyldu „Shimano Service Center” zajmą się Twoją maszyną profesjonalnie.

Używając rower ważne jest żebyś pamiętał o tym żeby nie popełniać najczęstszych błędów. To z pewnością pozwoli dłużej cieszyć się z bezawaryjnej jazdy. Z drugiej strony pozwoli Ci zaoszczędzić nieco grosza.

O tym czy potrzebujesz wykonać przegląd roweru zadecyduj sam/sama po przeczytaniu poniższego artykułu

Główne grzechy rowerzystów o czym warto pamiętać?

Regularne smarowanie łańcucha.

Łańcuch rowerowy jest jak silnik samochodu. Musi być regularnie smarowany żeby się nie zatarł i działał jak najdłużej. Łańcuch smarujemy specjalnym smarem do łańcucha. Na czysty łańcuch nakładamy po kropelce smaru na każde ogniwo. Nadmiar smaru wycieramy suchą szmatką. Nie jest to czynność specjalnie trudna natomiast bardzo często zdarza się, że łańcuch jest totalnie suchy tak, że aż cały rower „dzwoni”. Oczywiście trzeba uważać żeby nie przesadzać z ilością smaru.

Dbanie o czystość napędu.

Regularne smarowanie jest bardzo ważne ale trzeba pamiętać żeby nie przesadzić. Samo dokładanie smaru na łańcuch nie wystarczy. Jeżeli regularnie nie będziemy czyścić napędu to po jakimś czasie napęd zarośnie nam mieszanką smaru i brudu.

brudna przerzutka artykuł

(NIE)mycie myjką ciśnieniową.

To jest niestety choroba obecnych czasów. Bardzo często zdarza się, że myjka jest nadużywana lub nieużywana w sposób właściwy. Używanie myjki powoduje niestety opłakane skutki. Co gorsza działa to tak, że początkowo uszkodzeń nie widać. Dopiero po jakimś czasie po używaniu myjki połowa roweru jest do wymiany (wkłady suportu, łożyska w piastach, łożyska sterów, wszelkie łożyska i tuleje w zawieszeniach rowerowych) a nie są to części tanie. Dodatkowo przy używaniu myjki dochodzi do zatłuszczenia innych elementów takich jak tarcze hamulcowe.

Nie zalecamy używania myjki do czyszczenia roweru. Jedyne do czego możemy ostrożnie użyć myjki to tylko i wyłącznie usunięcie błota z opon.

Zatłuszczenie tarcz i klocków hamulcowych.

Skoro mowa o myjce to skutkiem ubocznym używania myjki jest zatłuszczenie tarcz i klocków hamulcowych. Z resztą zatłuszczenie nie musi być spowodowane tylko myjką. Często się zdarza, że to sam użytkownik zatłuści tarcze dotykając je brudnymi rękoma lub też używając smarów do smarowania w sprayu. Zatłuszczenie tarczy automatycznie powoduje zatłuszczenie klocków hamulcowych. Klocki hamulcowe mają to do siebie, że nasiąkają-wpijają tłuszcz. Efektem są niesprawne, często piszczące hamulce. W serwisie rowerowym niezbędne jest odtłuszczenie tarcz hamulcowych i wymiana klocków.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach.

To jest bardzo częsty problem w rowerach przyjmowanych na serwis. Niektórzy nie widzą, nie czują tego, że w oponach jest zbyt niskie ciśnienie. Niskie ciśnienie powoduje uszkodzenia opon (pękanie), uszkodzenia całych kół (najczęściej przy podjeżdżaniu pod krawężnik), uszkodzenia dętek (dobijanie obręczy).

źródło. singletracks.com
Amortyzator rowerowy – o to też trzeba dbać.

Brud, kurz, który osiada na uszczelkach w amortyzatorze trzeba regularnie usuwać. Należy również regularnie serwisować amortyzator. Jest on jedną z droższych części w rowerze. W wyższych modelach rowerów często zdarza się, że amortyzator to 40% wartości roweru. Można powiedzieć, że to serce roweru. Gdy dopuścimy do nadmiernych przetarć górnych goleni nie pozostanie nic innego jak wymiana amortyzatora. To bardzo boli portfel.

źródło cycleprogression.com

Krzywy hak przerzutki czyli niewidzialny winowajca rozregulowanych przerzutek.

Wymienne haki przerzutek stosowane są w rowerach od ponad 20 lat. Niestety często się zdarza, że rowerzysta nie jest świadomy tego, że jest to dosyć delikatny element roweru. Jego delikatne skrzywienie powoduje, że nie ma możliwości żeby napęd dział perfekcyjnie. Niekiedy niewinne przewrócenie roweru lub wkładanie roweru do samochodu może spowodować skrzywienie haka, który trzeba potem prostować.

Niekontrolowanie głównych polaczeń śrubowych

Wydaje się, że jest to coś takiego o czym każdy wie natomiast sama wiedza o tym nie wystarczy. W rowerze trzeba regularnie sprawdzać główne połączenia śrubowe (hamulce, tarcze hamulcowe, pedały, korba, suport, zawieszenie w bardziej zaawansowanych rowerach itd.). Jazda z nieodpowiednio dokręconym elementem roweru oprócz tego, że jest niebezpieczne dla zdrowia i życia to niestety powoduje nieodwracane w skutkach uszkodzenia roweru. Bardzo częsty widok w serwisie to wyrwany gwint w korbie (luźne pedały), uszkodzona korba (luźny mechanizm korbowy).

Hamulce i za późna wymiana klocków.

W przypadku hamulców tarczowych często nie widać gołym okiem, że klocki są na wykończeniu (lub wręcz ich już nie ma). Jazda z takimi klockami powoduje nieodwracalne uszkodzenia tarcz a może też uszkodzić zaciski hamulca. W przypadku tradycyjnych hamulców też się to zdarza natomiast jest to zjawisko rzadsze. W tych hamulcach jednak częstym problemem jest jazda z bardzo zabrudzonymi klockami. To z kolei może powodować szybsze wytarcie obręczy i uszkodzenia kół.

klocki artykuł

Zachęcamy gorąco do stosowania się do powyższych porad. Jak widać nie trzeba być super-specjalistą żeby wyeliminować błędy a w konsekwencji cieszyć się długotrwałą eksploatacją swojego jednośladu.