Rowery elektryczne rodzaje

Rowery elektryczne, hulajnogi elektryczne. Te hasła w ostatnich latach są coraz bardziej słyszalne i trudno tego nie zauważyć. Tym bardziej w obecnych czasach gdy transport zbiorowy nie jest tak często wybierany jak wcześniej ale również gdy nie każdy może sobie pozwolić (lub po prostu nie chce) wjechać do centrum miasta samochodem i przepłacić za parking.

Coraz więcej ludzi wybiera środek transportu, który jest trochę „łatwiejszy” niż zwykły rower i który nie zmęczy tak bardzo a jednocześnie spowoduje, że mimo wszystko będziemy się ruszać. Do tego idealnie nadają się rowery elektryczne.

Rozwój tego segmentu rynku powoduje, że rowery elektryczne nie są dostępne tylko dla garstki bogatszego społeczeństwa. Elektryki stają się coraz bardziej popularne ale również coraz bardziej dopasowane do portfeli mniej zamożnych rowerzystów.

Oczywiście na rynku można znaleźć rowery bardzo tanie (swoją drogą niewiele mają wspólnego z rowerami) ale są też bardzo zaawansowane maszyny za kilkanaście tysięcy złotych, na których można zaszaleć bez obawy o uszkodzenie sprzętu.

Jak zwykle w takich przypadkach człowiek sobie zadaje pytanie który rower elektryczny wybrać? Który dla mnie będzie najlepszy? Oczywiście w naszych sklepach w Poznaniu i Bydgoszczy odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy dobrać rower dla Ciebie. Natomiast już teraz możesz zapoznać się z dostępnymi wariantami.

Na wstępie zapraszamy do obejrzenia filmu (z udziałem Łukasza) nagranego we współpracy z Shimano:

Jakie są rodzaje rowerów elektrycznych a właściwie rodzaje napędów elektrycznych?

Elektryki są podzielone na trzy główne rodzaje jeżeli chodzi o jednostki napędowe:

Rowery z silnikiem w przednim kole – montowane w najbardziej podstawowych rowerach. Silniki te wyróżniają się najniższą mocą. Montowane są w rowerach, które będą użytkowane spokojnie (przez osoby niezbyt wymagające) w tańszych rowerach miejskich. Ich zaletą jest niższa cena i w sumie na tym kończą się zalety tego rozwiązania. Umiejscowienie tego silnika powoduje, że nie nadaje się on do rowerów sportowych/górskich.

Rowery z silnikiem w tylnym kole to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Bardzo często wykorzystywane przez naszego rodzimego producenta czyli firmę Ecobike. Rowery z tym silnikiem  cechuje większa moc niż w przypadku rowerów z silnikiem w przednim kole. Nadaje się do rowerów miejskich, trekkingowych a także do rowerów sportowych czyli MTB jednak tylko do podstawowego wykorzystania. Ten rodzaj napędu nie wykorzystuje łańcucha do przenoszenia mocy. Rowery wyposażone w silnik w tylnym kole są wyposażone w czujnik ruchu natomiast nie są wyposażone w czujnik siły nacisku (w przeciwieństwie do silników centralnych) co powoduje, że ich praca nie jest tak płynna jak w przypadku silników centralnych.

Rowery z silnikiem centralnym (w korbie) – najbardziej zaawansowane silniki. Silniki centralne mają wysokie momenty obrotowe, co bezpośrednio wpływa na przyspieszenie. Idealnie nadają się do sportowej jazdy po górach ale nie tylko. Świetnie sobie również dają radę w rowerach miejskich i trekkingowych. W połączeniu z baterią mocowaną w ramie zapewniają idealne rozłożenie masy na środku roweru. Głównymi producentami takich silników są japońskie Shimano ze swoim silnikiem Steps, niemiecki Bosch czy też chiński Bafang.

Coraz częściej można spotkać je w elektrycznych rowerach szosowych i gravelowych. To co je różni od silników w tylnym kole to przede wszystkim sposób napędzania roweru. Silnik jest tutaj przy korbie i to ruch korby napędza rower (a nie tylne koło).

Tak jak wspomniano wcześniej silniki centralne są wyposażone w czujnik nacisku na korbę co daje możliwość niezwykle płynnego dozowania i oddawania mocy co ma ogromne znaczenie przy jeździe w zróżnicowanym terenie. Silnik centralny ma jeszcze jedną ogromną zaletę. W połączeniu z tylną przerzutką umożliwia dostosowanie momentu obrotowego przekazywanego na tylne koło. Powoduje to, że, dzięki niemu wjedziesz nawet pod bardzo stromy podjazd, niedostępny dla innych typów napędu.

Porównanie działania silnika centralnego z tylnym znajdziesz na filmie (oczywiście z udziałem Łukasza), który mieliśmy okazję współtworzyć.

Poza wymienionymi rodzajami silników musisz wiedzieć, że każdy z nich może być zmontowany do różnych rodzajów rowerów. Decydując się na konkretny rodzaj silnika musisz najpierw zadać sobie pytanie. Jaki rodzaj roweru potrzebujesz?

Rower miejski? Do jazdy typowo miejskiej. Nie za szybki za to bardzo wygodny?

Rower crossowy lub trekkingowy? Do szybszego przemieszczania się. Z bardziej usportowioną pozycją? Umożliwiający zjechanie z drogi utwardzonej choćby do lasu?

Rower górski elektryczny? Ze sportową pozycją. Często pozbawiony wszelkich dodatków typu błotniki, oświetlenie? Do jazdy nawet w najcięższym terenie? Dający radę w mieście jak i poza nim?

A  może potrzebujesz większej mobilności i odpowiedni będzie składany rower elektryczny?Nie ważne czy używasz go w dżungli miejskiej czy na wypadzie do Kołobrzegu?

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz, który rodzaj roweru wybrać zapraszamy do naszych sklepów. Tam dowiesz się, które rowery elektryczne Poznań i które rowery elektryczne Bydgoszcz są warte uwagi.

W obydwóch sklepach mamy szeroki wybór rowerów elektrycznych zarówno tych podstawowych jak i tych bardziej zaawansowanych. Tam na pewno dobierzmy rower idealny dla Ciebie. Będziesz oczywiście miał możliwość przetestowania kilku rozwiązań i podjęcia decyzji, który jest najlepszy właśnie dla Ciebie.