Przegląd roweru. Co to takiego?

Przegląd roweru co to jest? I komu to jest potrzebne?

Rower to prosta i wdzięczna w użytkowaniu maszyna. W porównaniu z samochodem bądź motocyklem składa się z niewielu części. Nie mniej jednak, by utrzymać swój jednoślad w dobrej kondycji mechanicznej i zapewnić sobie bezpieczeństwo i przyjemność jego użytkowania, należy regularnie wykonywać przegląd roweru.

Co ukrywa się pod pojęciem przegląd roweru nie jest do końca oczywiste. Bo czy „rzucenie okiem” na rower można już nazwać jego przeglądem? W pewnym sensie tak, jednakże nie do końca.

Odwiedzając nasz serwis rowerowy w Poznaniu spotkamy się z pojęciem przeglądu podstawowego oraz kompleksowego. Identyczny podział funkcjonuje w naszym serwisie rowerowym w Bydgoszczy. W naszych cennikach funkcjonuje jeszcze przegląd roweru elektrycznego (w cenie około 250 zł) oraz przegląd gwarancyjny.

Czym różnią się te przeglądy rowerów i skąd takie różnice w ich cenach?

Przegląd zerowy

W obiegu funkcjonuje termin przeglądu zerowego roweru. Niekiedy jest on mylony z przeglądem gwarancyjnym. Przegląd zerowy to czynność, która wchodzi w skład złożenia roweru z kartonu (rower z fabryk przychodzi do sklepów złożony w 50%) i jest to ostateczne sprawdzenie zakupionego roweru przed jego wydaniem Klientowi.

Przegląd gwarancyjny

Przegląd gwarancyjny to przegląd, który powinien być wykonany w ciągu miesiąca od zakupu roweru. Jako, że nowe rowery nie są bardzo zużyte to w jego skład wchodzą podstawowe czynności, które powinny doprowadzić do tego żeby rower działał jak nowy.

W jego skład wchodzi regulacja układu napędowego, dokręcenie śrub i nakrętek, sprawdzenie i regulacja luzów części łożyskowanych, sprawdzenie naciągu szprych, kontrola mechanizmu korbowego i elementów układu napędu. Kontrola stanu mocowania kół, kontrola stanu ogumienia, sprawdzenie stanu hamulców i regulacja, sprawdzenie sprawności i skuteczności działania pozostałych podzespołów roweru.

Przegląd podstawowy znany również jako przegląd ogólny

Najbardziej popularna usługa naszych serwisach to bez wątpienia przegląd podstawowy. W skład przeglądu podstawowego wchodzi sprawdzenie poprawności działania i ewentualna regulacja podstawowych mechanizmów roweru, a więc całego napędu wraz z przerzutkami, linkami, pancerzami oraz hamulców, łożyska główki ramy, łożyska w piastach kół oraz w mufie suportu. Dodatkowo sprawdzane jest napięcie szprych i dokonywane ich ewentualne „podciągnięcie” (zwykle bez zdejmowania kół z roweru) czyli tak zwane podcentrowanie kół.

W przeglądzie podstawowym sprawdzane są również wszelkie połączenia śrubowe w rowerze: mocowania błotników, bagażnika, kierownicy, siodła etc.

Jeżeli serwisant podczas przeglądu znajdzie części wymagające wymiany, jest ona dokonywana za dodatkową opłatą, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z Klientem.

Przegląd roweru elektrycznego

Przegląd roweru elektrycznego (e-bike) to przegląd podstawowy uzupełniony o sprawdzenie poprawności działania elektrycznego wspomagania jazdy.

Przegląd kompleksowy

Przegląd kompleksowy roweru to już znacznie bardziej złożona sprawa. W naszym serwisie rower podczas takiego przeglądu jest rozbierany do ostatniej śrubki i po dogłębnym wyczyszczeniu wszystkich części, ich nasmarowaniu oraz ewentualnej wymianie zużytych komponentów jest składany na nowo.

Co ważne – w skład żadnego z wyżej wymienionych przeglądów nie wchodzą serwisy amortyzatorów oraz wymiany łożysk maszynowych w piastach raz ramach z amortyzacją tylnego koła. Jeżeli podczas wykonywania przeglądu widzimy, że amortyzator lub piasty wymagają większej uwagi to informujemy o tym Klienta i wspólnie podejmujemy decyzję o serwisie.

Jak często powinno wykonywać się przegląd roweru?

To zależy od wielu czynników: ilości przejeżdżanych kilometrów, warunków atmosferycznych i terenowych w jakich rower jest użytkowany, a także typu roweru i co za tym idzie stopnia komplikacji jego konstrukcji.

Z zasady podstawowy przegląd roweru zalecamy wykonać raz w roku. Kompleksowy raz na dwa lata. W przypadku rowerów używanych intensywnie lub bardziej zaawansowanych technicznie interwały te należy skrócić.

Wykonany na czas przegląd roweru pozwala niejednokrotnie oszczędzić sporo pieniędzy (o tym mogliście przekonać się we wpisie “o największych błędach podczas użytkowania roweru” ). Dla przykładu jazda na zużytych klockach hamulcowych może doprowadzić do przedwczesnego zużycia obręczy koła bądź tarczy hamulcowej. Zużyty, czyli nadmiernie wydłużony łańcuch w szybkim tempie degraduje kasetę zębatek i koła zębate mechanizmu korbowego. Zardzewiałe bądź zaśniedziałe linki i zużyte pancerze linek upośledzają pracę przerzutek i hamulców.

Czy w celu wykonania przeglądu roweru trzeba oddać rower do serwisu rowerowego?

Odpowiedź na to pytanie uwarunkowana jest wiedzą, umiejętnościami, posiadanymi narzędziami oraz chęciami użytkownika jednośladu. Uważamy, że zdecydowanie lepiej jest oddać rower w ręce fachowców. Mechanicy w naszych serwisach rowerowych w Poznaniu i Bydgoszczy to ludzie z wieloletnim doświadczeniem w swoich zawodzie. Nasze serwisy są kompleksowo wyposażone co umożliwia radzenie sobie z najbardziej skomplikowanymi przypadkami.

Można oczywiście samodzielnie próbować konserwować swój rower, co może, choć nie musi przynieść oszczędności. Nie mając bowiem wiedzy i odpowiednich narzędzi czynność za którą w serwisie zapłacimy kilkadziesiąt złotych może nam zająć kilka godzin. I to bez pewności, że jest prawidłowo wykonana.

Czy to się opłaca? Każdy musi zdecydować sam. W każdym razie jeżeli coś pójdzie nie tak – zapraszamy. Naprawa rowerów to w końcu nasza specjalność, a nasze serwisy rowerowe działają w Poznaniu i Bydgoszczy.

Jeżeli jesteś zainteresowany umówieniem wizyty w serwisie zapraszamy do kontaktu telefonicznego:

Serwis rowerowy Poznań
ul. Ptasia 10

serwis
61 66 22 003

Serwis rowerowy Bydgoszcz
ul. Fordońska 137

serwis
531 737 947