Jak się przygotować do codziennej jazdy na rowerze do pracy, szkoły itd.?

Jak się przygotować do codziennej jazdy na rowerze do pracy, szkoły itd.?

W dobie coraz droższego transportu publicznego oraz w dobie zamykania się centrum miast na ruch samochodowy coraz częściej zastanawiamy się co zrobić żeby dojazd do pracy był przyjemny, zarazem ekonomiczny i dający niezależność?

Rowerem w mieście przez cały rok.
Rowerem po Poznaniu i Bydgoszczy

Z pomocą na szczęście przychodzi jeden z lepszych wynalazków ludzkości czyli rower. Ukochany przez wielu, przez innych z kolei niedoceniany. Z całą stanowczością jednak trzeba stwierdzić, że plusów regularnego używania roweru jest więcej niż minusów. O plusach pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule. W tym natomiast skupimy się na tym na co trzeba zwrócić uwagę, żeby bezpiecznie używać roweru w mieście oraz jak się zabezpieczyć żeby zminimalizować ewentualne niedogodności związane z jego używaniem.

Poniższe „porady” spisane są po kilkunastu już latach spędzonych na dojeździe do pracy na rowerze. Cel był prosty było dojechanie do pracy/szkoły i jednocześnie bycie czystym, świeżym oraz zrelaksowanym. Wszak nie każdy ma możliwość przebrania się lub nawet kąpieli po dojechaniu do miejsca docelowego.

  1. Po pierwsze przygotowanie sprzętu.

Jeżeli roweru używamy głównie za dnia i w sezonie wiosenno-letnim to nie specjalnie musimy się przygotowywać do jazdy. Oczywiście z technicznego punktu widzenia rower powinien być sprawny (w czym pomogą Wam nasze serwisy w Poznaniu i Bydgoszczy) natomiast już w sezonie jesienno-zimowym odpowiednie przygotowanie sprzętu ale również przygotowanie samego rowerzysty odgrywa bardzo ważną rolę.

Nie będziemy tutaj zwracać uwagi na takie podstawy jak działające hamulce, odpowiednie ciśnienie w oponach bo to jest oczywiste jak śmierć i podatki 😉 natomiast o poniższe punkty na pewno warto zadbać. O głównych grzechach w przygotowaniu sprzętu wspominaliśmy w naszym wcześniejszym wpisie.

2. Oświetlenie rowerowe – dla naszego ale również dla bezpieczeństwa innych ma niebagatelne znaczenie. Hasło „bądź widoczny” powinno być głównym hasłem każdego kto porusza się po drogach publicznych. Oświetlenie przydaje się nie tylko wcześnie rano lub wieczorami. Warto pamiętać, że w dzień oświetlony rowerzysta jest również o wiele bardziej widoczny. Jeżeli więc używamy roweru, który jest wyposażony w piastę z prądnicą to korzystajmy z oświetlenia non stop. To nic nie kosztuje! Jeżeli z kolei nie mamy takiej możliwości to powinniśmy być wyposażeni w podstawowe lampki bateryjne lub na USB. Tym samym pomożemy nie tylko sobie ale przede wszystkim innym użytkownikom drogi.

3. Błotniki rowerowe – na pewno szczególnie przydatnym akcesorium w naszym klimacie są błotniki. Sprawa jest oczywista dla ludzi, którzy w pracy bądź w szkole muszą się prezentować nienagannie. Oprócz tego, że błotniki chronią nasze ubrania przed zabrudzeniem i zamoknięciem to również pomagają utrzymać nasz jednoślad względnie czysty. Zachęcamy do korzystania z błotników rowerowych. Tak na dobrą sprawę chyba nikt nie lubi jak spod kół leci na nas woda, błoto lub inne nieczystości.

4. Kask rowerowy! Tutaj przechodzimy do kolejnego ważnego hasła dla rowerzystów. „Na rowerze zawsze w kasku” to hasło powinno się „wbijać do głów” uczniów w szkołach i przedszkolach. Z roku na rok liczba rowerzystów w kaskach wzrasta ale jako społeczeństwo mamy tutaj jeszcze dużo do nadrobienia. Noszenie kasku powinno być tak oczywiste jak oczywiste jest zapinanie pasów w samochodzie. Przeważnie kaski rowerowa nam się to nie przydadzą ale bywają sytuacje, podczas których kask na głowie uratuje nam życie. Gorąco zachęcamy do jazdy w kasku.

5. Odzież rowerowa. To jest wątek bardzo szeroki bo klimat w jakim żyjemy jest dosyć wymagający. Postaramy się jednak pokazać przekrój odzieży, który pomaga nam przetrwać w każdych warunkach.

6. Jak się ubrać? Żeby czuć się dobrze na rowerze musi być nam ciepło ale jednocześnie nie gorąco. Nie bez znaczenia tutaj jest fakt jak daleko mamy do punktu docelowego oraz jak szybko jedziemy (ile dajemy z siebie). Z naszych doświadczeń wynika, że jeżeli nasza trasa jest krótsza niż 5 kilometrów to ubieramy się przeważnie cieplej niż gdy trasa jest dłuższa. Powodem tego jest fakt, że na rower nie możemy ubrać się za grubo (bo się spocimy). Wszak dopiero po jakimś czasie nasze ciało jest rozgrzane do tego stopnia, że w zimne dni jest nam ciepło. Bardzo dobrze więc zastosować ubieranie się na cebulę. Lepiej mieć kilka cieńszych warstw (i ściągnąć jedną jeżeli jest nam zbyt gorąco) niż na przykład dwie grube. Zdecydowanie łatwiej jest wtedy dostosować temperaturę naszego ciała do okoliczności zewnętrznych.

6a. Odzież przeciwdeszczowa.

Poza domem przeważnie spędzamy większą część dnia i to, że rano jest ładne słońce nie oznacza, że tak będzie po południu 😉

Warto więc mieć przy sobie cienką kurtkę przeciwdeszczową oraz spodnie przeciwdeszczowe (wykonane z cienkich materiałów, zakładamy je w razie potrzeby na normalną odzież). Przydać się mogą również ochraniacze przeciwdeszczowe na buty. Taki zestaw pozwoli nam dojechać wszędzie o suchej nitce. Oczywiście bez tych gadżetów też dojedziemy na miejsce ale niestety w trochę innym stanie niż zamierzaliśmy.

Do takiej codziennej jazdy w cyklu miejskim szczególnie polecamy odzież Endura. W naszych sklepach w Poznaniu i Bydgoszczy posiadamy całą kolekcję tej odzieży a trzeba przyznać, że jest ona do takiego zastosowania rewelacyjna. Dodatkowym plusem jest to, że odzież Endura ma w swojej ofercie ciuchy w stylu casualowym. Ubierając więc odzież tej marki możemy się czuć nadal swobodnie i nie koniecznie wyglądamy jak kolarze na wyścigu (obcisłe spodnie itd. ?)

6b. Ciepłe rękawiczki rowerowe, czapki rowerowe i kominy/buffy. To są małe detale i również oczywiste ale jednak niezwykle istotne w momencie gdy temperatura spada poniżej 8-10 stopni. Zawsze warto mieć te części odzieży rowerowej przy sobie.

7. Przewożenie bagażu. W czym najlepiej?

Wychodząc z domu do pracy czy szkoły musimy zabrać ze sobą najbardziej potrzebne rzeczy. W czym je zatem przewozić żeby było bezpiecznie i wygodnie? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zestaw bagażnik plus sakwa. Oczywiście można również wozić wszystko w plecaku jednak to rozwiązanie jest o tyle niewygodne, że gdy dojedziemy na miejsce to będziemy spoceni. Na krótkie trasy typu 2-3 kilometry to oczywiście będzie świetne rozwiązanie ale jednak przy dłuższych dojazdach wygodniej będzie jednak uniknąć plecaka.

8. Zapasowa dętka oraz pompka.

Jaka jest najczęstsza usterka powodująca, że nie możemy kontynuować jazdy? Oczywiście uszkodzona/przedziurawiona dętka. W przypadku takiej awarii zawsze warto mieć zapasową dętkę przy sobie. Pozwoli nam to szybko zmienić dętkę i ruszyć dalej w drogę. Wiadomo, że podstawowe umiejętności techniczne trzeba posiadać ale jeżeli się ich nie ma to można skorzystać z pomocy serwisu rowerowego w najbliższej okolicy. Jeżeli taka przykrość spotka Cię w Poznaniu to zapraszamy do naszego punktu naprawy rowerów na ulicę Ptasią 10. Jeżeli z kolei spotka Cię to w Bydgoszczy to zapraszamy do naszego punktu naprawy rowerów w Bydgoszczy przy ul. Fordońskiej 137.

Wróćmy więc do pytania. Jak się przygotować do jazdy na rowerze? Nie jesteśmy jakimiś alfami i omegami ale naszym zdaniem zastosowanie się do powyższych wskazówek spowoduje, że na rowerze nie tylko będziemy czuć się bezpiecznie, będziemy przygotowani na zmiany pogody ale również będzie nam się jeździło po prostu przyjemniej. Sami powyższe metody stosujemy i nieskromnie możemy przyznać, że się sprawdzają ;).

Mamy nadzieję, że ww. porady pomogą stale powiększającej się grupie rowerzystów. Gorąco zachęcamy do korzystania z dwóch kółek przez cały rok bo (jak to mawiają) nie ma złej pogody na rower, są tylko źle ubrani rowerzyści.

Jeżeli potrzebujecie pomocy w dobraniu odzieży rowerowej lub innych wymienionych w tekście akcesoriów jak błotniki, kaski itd. to zapraszamy do naszych sklepów rowerowych w Poznaniu i Bydgoszczy. Z pewnością znajdziemy rozwiązanie idealne dla Ciebie.